Translate

utorok 10. októbra 2017

Pomaličky , potichúčky, poza bučky kúpele znovu podvádzajú

Poza miestne borovice skúsili Kúpele Bojnice a.s. prepašovať  pri novo plánovanom zámere welness hotela Čajka svoj návrh tak, aby sa, pokiaľ by to prešlo,  neposudzoval tento zámer podľa Zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.


Mesto Bojnice podľa znenia Rozhodnutia Odboru starostlivosti o životné prostredie OÚ Prievidza dokonca  vo svojom stanovisku priamo odporúča, citujem: „Zámer ďalej neposudzovať podľa zákona o posudzovaní.“

-Takže päťposchodový rozsiahly plánovaný hotel pre stovky ľudí, s priľahlým welness centrom s piatimi bazénmi, takmer polmegawattovou plynovou kotolňou má podľa stanoviska mesta Bojnice rovnaký vplyv na životné prostredie, ako bežná psia búda vo dvore, a nie je preto potrebné posudzovať návrh stavby podľa zákona NR SR č. 24/2006. Tak si skúste v Bojniciach niečo menšie postaviť len tak, a budete mať pravdepodobne spústu materiálu na porovnávanie odlišných prístupov.




- Ani rúbanie viac ak 180 kusov dospelých stromov v spoločenskej hodnote okolo štvrť milióna €  nebude mať žiadny vplyv na životné prostredie, to je jasné, že?! 
Skúste však v parku na námestí Bojníc len tak vyťať dva zdravé stromy z aleje, a všetci sa ihneď zbláznia, točiť reportáž o toľkom barbarstve dobehne hádam aj CNN .

- To ani bagrovanie vyše 26 tisíc ton zeminy (2 600 Tatroviek aspoň dvakrát prebehne hore a dole) – čo je podľa zákonného predpisu v Prvom ochrannom pásme Bojnických kúpeľov vyslovene zakázaná činnosť – nebude mať vplyv na Bojnické pramene?

Tie autá , bagre a žeriavy fungujú na nejaký ekologický pohon? Na vodík?
Čo budú kúpele robiť, keď sa v Bojnickej termálnej vode objaví znečistenie ropnými látkami?
Obvinia z toho, ako obvykle, kilometre vzdialené bane? 

- Nejaké prevážanie desaťtisícov ton zeme, desaťtisícov ton betónu, stavebnej ocele asi tiež nebude mať vplyv na obyvateľov Bojníc a Opatoviec , ich cesty a domy. Zrejme na dovoz a odvoz materiálov Kúpele v prípade realizácie stavby nasadia nejaké elektrické drony, ktoré budú potichúčky lietať v noci, aby nerušili.

- Pri hydrogeologickom prvom prieskume na mieste plánovanej stavby v najmenej troch vrtoch navŕtali vodu pod malým tlakom, ale nikto sa, aspoň podľa textu zámeru, neunúval odmerať teplotu či zloženie týchto vôd. Preto že je jasné , že Bojnické pramene ohrozujú mrchavé a fujkové Bane, tak načo v prvom ochrannom pásme prameňov merať a skúmať nejaké blbé teplé vody vo vrtoch, že?     

- Stavba by mala byť urobená na  vŕtaných betónových pilótoch. Do pilótov sa plánuje začerpať stovky ton betónu, ktorý po puklinách horniny bude tískať tlak bohvie kam.   
Kúpele stále pípajú, ako ich iní ohrozujú, ale nejako pozabudli, že vrtné práce sú - s výnimkou vŕtania studní - v prvom ochrannom pásme Bojnických liečivých prameňov ZAKÁZANÉ!

O tom čo je a čo nie je v ochranných pásmach dovolené, sa dočítate tu:
 
- Dopravný úrad SR v stanovisku uvádza, že plánovaná stavba nerešpektuje regulatív o určení ochranných pásiem Letiska Prievidza, hoci tento regulatív je zapracovaný aj v platnom územnom pláne mesta Bojnice. 
Plánovaná stavba je vyššia ako dovoľuje Vyhláška o ochrannom pásme letiska Bojnice. 
 Mesto Bojnice na nesúlad stavby s územným plánom mesta v tomto bode asi muselo pozabudnúť ako na smrť, inak si správanie orgánu mesta Bojnice nevieme vysvetliť. 

- Kúpele plánujú vodu z budúcich bazénov vylievať do hradnej priekopy a Termálneho potoka, hoci tieto im nepatria, a nemajú  na vplyvy nového liatia teplej vody do cudzích nádrží a tokov žiadne posudky, platné vodohospodárske povolenia či zmluvy.

- Nakopanú hlinu a kamene plánujú Kúpele podľa textu zámeru cez Opatovce voziť do Koša, hoci skládka v Koši im nepatrí.


A tak ďalej, a tak podobne.

Kúpele sa pred novinami a televíziou stavajú do pozície veľkých zapálených ochrancov termálnych prameňov, životného prostredia a  okolitých obyvateľov, ale keď príde na  ich stavbu a biznis, tak zrazu všetko horlenie ide bokom.

Keď teplé pramene vyschnú kvôli stavebným prácam alebo nadmernému čerpaniu zo strany kúpeľov, kľudne hostí oblbneme, a do bazénov im pustíme plynom ohriatu pitnú vodu. A ešte pri tom môžeme poobsierať bane, no nie?

Ako je známe , viera vo vyliečenie lieči.
Stačí keď budú naivní hostia veriť, že ohrievaná pitná voda v bazéne je liečivá, a časti z nich sa stav zlepší.  


 Našťastie, niektoré ministerstvá, štátne orgány a pripomienkujúce organizácie si zachovali logické myslenie a projekt stavby sa posudzovať podľa zákonov o posudzovaní vplyvu na životné prostredie nakoniec BUDE.

Kto chce, ten si celé rozhodnutie o posudzovaní aj s pripomienkami môže prečítať na tejto stránke. 

Ak ste si naozaj položili otázku prečo mesto Bojnice nechcelo požadovať Posudzovanie Vplyvu stavby na životné prostredie priamo v srdci ochranného pásma, dáme Vám odpoveď. 

Mesto Bojnice má totiž v kúpeľoch menšinový podiel spoluvlastníctva.
To je všetko vysvetľujúce.  

http://www.enviroportal.sk/eia/dokument/264724

Kto si chce prečítať všetkých dvadsať článkov, mal by do svojho vyhľadávača zadať toto
http://www.baneatermalnavoda.blogspot.sk/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Najnovšie oblubené

Kúpele Bojnice v prvom ochrannom pásme bagrujú a buldozérujú

Ochranné pásma prírodných kúpeľov Bojnice sú vyhlásené zákonom. Okrem popisu hraníc I. a II. ochranného pásma kúpeľov Bojnice sa v zákon...

Obľúbené príspevky